USA

Klobásky, burgery a dobré pivečko na zahrádce s rodinou a přáteli. Americkou klasiku zná z filmů asi každý. V USA se griluje pořád a na každém rohu. Je to způsob, jak se sejít s přáteli, popít pivo a probrat nejnovější klepy. Je to způsob, jak oslavit státní svátky nebo výhru vašeho oblíbeného týmu. Je to způsob, jak srdečně přivítat nového souseda. Prostě důvod pro typické americké barbecue se vždycky najde.

Nejoblíbenějším místem pro grilování je v Americe vlastní dvorek. Jen při velkých oslavách, takzvaných „block barbecue“ nebo „street barbecue“ se sejde celá čtvrť někde na ulici a griluje, co může. Tyhle pouliční akce bývají pololegální, protože většinou nemají oficiální povolení, ale policie je ignoruje a často se jako speciální hosté účastní i místní hasiči, kteří přivezou ukázat patřičně nablýskané a vyzdobené hasičské vozy.

Každopádně zpět k tradičnímu zahradnímu grilování. Na menu najdete vepřové, vepřové a zase vepřové. Prase ve všech podobách je prostě americký favorit – ať už jako pěkně propečený kus žebírek s barbecue omáčkou, v mleté směsi nebo jako roštěná v jemné octové marinádě. Další neodmyslitelnou pochoutkou jsou burgery, mleté hovězí v housce i bez. Popíjí se pivo a limonáda, klábosí se, páni domácí se pyšní nejnovějšími přírůstky v domě či garáži, jejich ženy si vymění nejnovější recepty. Jen nikam nespěchat, prostě ta pravá americká idylka.

Jak grilovat po emericku?

Hlavně potřebujete zástěru s vtipným motivem, bez toho to nejde. Musí být vidět, kdo je tu pán domu a vrchní griller. Taky potřebujete gril a k němu pěkné obracecí kleště, ty nedáte z ruky. Nezbytná je též ženuška s poctivou domácí limonádou a dokonale ostříhaný trávník.

Pozvěte známé na zahrádku, grilujte všechno, co vám přijde pod ruku (a jmenuje se prase) a užívejte si volna. Maso nezapomeňte pořádně namarinovat a polít pravou americkou barbecue omáčkou.

Bez čeho se neobejdete?

  • Jídlo: prase ve všech podobách, spousty marinády a barbecue omáčky
  • Pití: pivo
  • Dekorace: ubrousky, vyšívané polštářky, džbánky s limonádou - cokoli, co navodí domáckou atmosféru
  • Oblečení: pohodlné košile, volné pohodlné šaty – ležérní styl
  • Hudba: cokoli, co máte rádi, neurazí ani sladký popík

zpět

Kostelecké uzeniny Krahulík