Mexiko

Na správné mexické fiestě nesmí chybět 3 věci. Dobré jídlo rovnou z grilu, pestrobarevné papírové ozdoby a banda mariachi s kytarami. V Mexiku nemají rádi nudu, a když už oslavovat, tak pořádně. Na fiestu je potřeba se připravit předem – vyrobit nebo koupit dekorace, vytáhnout vyšívané ubrusy, lampiony, naložit maso a piňaty nacpat sladkostmi pro děti.

Klasická fiesta je velká oslava. Sejde se hromada lidí, každý něco přinese. Griluje se na mnoha grilech a každý si vybírá, co má rád. Všichni tančí, zpívají, baví se. Zapomeňte na fronty, zábava musí plynout stejně jako hudba, kterou vás hudebníci budou obšťastňovat až do pozdní noci.

K jídlu je na výběr spousta zeleniny, masa, fazolí – naprosto nezbytná je kukuřice (hlavně ta pečená), salsa a tortilly. K hašení je tu tequila nebo mezcal, ve kterém občas nějaký šťastlivec najde červa.

A zábava? Děti i dospělí si užijí spoustu zábavy s piňatami. To jsou pestré loutky z tuhého papíru naplněné sladkostmi, bonbóny a různými drobnostmi. Ty se postaví na stůl nebo pověsí na větev stromu, někomu z přítomných se zavážou oči, dav ho roztočí a on se za hlasitého povzbuzování ostatních snaží piňatu poslepu najít a dobře mířenou ranou hole nebo koštěte rozbít. Když se rána nezdaří nebo piňatu neprotrhne, je na řadě další člověk. Okolí se může potrhat smíchy. Stejně jako při připichování ocasu na oslíka, kde se všichni snaží poslepu připíchnout ocas na zadek fotky osla, případně neoblíbeného souseda. A co se dospělejší zábavy týče, vždycky je čas na soutěž o nejlepší Margaritu nebo o to, kdo sní ostřejší chilli papričku.

Chcete si udělat mexickou fiestu doma?

Zapomeňte na párek kamarádů, co s vámi budou u jednoho stolu hrát karty a žužlat kukuřici. Pozvěte si pořádnou grupu lidí, kteří mají rádi nespoutanou zábavu. Každý ať přinese, co má, rozložte několik grilů a vrhněte se do rožnění všeho, co běhá a roste.

K výzdobě budete potřebovat pestré barvy. Sežeňte krepový papír, mexické dekorace a sombréra. Fantazii ve výzdobě se meze nekladou a platí pravidlo, že fáborků není nikdy dost.

Pokud neseženete živou mexickou hudbu, neváhejte a pusťte si nahrávky mexických odrhovaček. Pokud je nesnesete, je vaše volba salsa. Nebojte se hudbu vytočit, mexická zábava je živočišná a hlasitá.

Bez čeho se na mexickém grilování neobejdete:

  • Jídlo: kukuřice, maso, tortilly
  • Pití: Tequilla
  • Dekorace: barevné ubrusy a krepový papír na ozdoby, piňaty
  • Oblečení: sombréro pro pány, barevná sukně pro dámy
  • Hudba: mexická mariachi hudba nebo salza

zpět

Vodňanské kuře Penam